‘Turizmde 2024 iyi bir yıl olacak’

Turizmde 2024 yılının yaz ayları için beklentileri yukarı çeken Türkiye’de yer alan oyuncular, bu yıla iddialı planlarla girdi. Başta jet-set olmak üzere, üst gelir seviyesinden turistleri ağırlayan Bodrum turizminin 30 yıldan bu yana önemli oyucularından biri olan Hapimag Sea Garden Resort Bodrum tarafındaki göstergeler şimdiden iyi bir yaza işaret ediyor.

Hapimag Türkiye, İspanya, Hollanda, Portekiz Operasyonları Ülke Direktörü Kerem Demirkol, otel ve devre tatil sistemiyle çalışan tesisin 10.950 gündür (30 yıl) kesintisiz şekilde hizmet verdiğini belirtirken, “Ziyaretçi beklentisinde şimdiden 2023’e göre çok daha iyi bir noktadayız. Başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarından yoğun talep alıyoruz. İstikrarlı büyüme çizgimizi bu yıl da sürdürüyoruz. 2024 geçen yıldan da daha iyi olacak” dedi.

Yerel istihdam önemli

Bugüne kadar 15 bin kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Kerem Demirkol, şunları söyledi: ”Tesisin ihtiyaç duyduğu iş gücünün önemli bölümünü çevre köylerde yaşayan yerel halktan karşılıyoruz. Bu sayede istihdamda da sürdürülebilirlik sağlıyoruz. İnsan kaynağında sirkülasyon oranımız çok düşük, çalışanların tesisimizde ortalama çalışma süresi 10 yıl civarında.”

Enerji ihtiyacının 1.6 milyon kWh’lık bölümünü kendi üretimiyle karşılayan tesiste yemek atıkları kompost makineleri aracılığıyla gübreye dönüştürülüyor, bu gübreler tesisteki bahçelerde ve zeytinliklerde kullanılıyor.

Sektöre yönetici yetiştiriyor

Hapimag Sea Garden’da değişik kademelerde deneyim kazanan birçok çalışanın, bugün yönetici pozisyonları dahil önde gelen turistik tesislerde görev aldığını söyleyen Kerem Demirkol, tesisteki kadın çalışan oranının yüzde 47 olduğunu ifade etti. Demirkol, istihdamda kadın çalışanları önceliklendirdiklerini de sözlerine ekledi. Dileyen çalışanların, yabancı misafirlerle iletişimin daha kolay kurulması amacıyla tesiste başlatılan İngilizce kursuna da katılabildiği vurgulandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x